porzeczka czarna, maliny, aronia porzeczka czarna, maliny, aronia

Kombajny

Trochę historii Najpierw chciałbym zacząć od mojej największej pasji, czyli kombajnu do zbioru porzeczek. Pierwszy prototyp tej maszyny zbudowałem w 1978 r.

Pierwszy kombajn

Była to pionierska konstrukcja jak na tamte czasy i raczej słabo spełniała swoje zadanie. Maszyna rozleciała się po 30 minutach pracy ;-) (no ale od czegoś trzeba zacząć). W 1980 r powstał 2 kombajn o całkiem innej konstrukcji, który spełnił moje oczekiwania.

2 wersja kombajnu

W miarę upływu lat nowe pomysły powodowały że kombajn stawał się coraz bardziej niezawodny i trwały w eksploatacji. Hydrauliczne napędy powoli zastępowałem mechanicznymi (pasy klinowe), ponieważ są one łatwiejsze i tańsze w eksploatacji, oraz zapotrzebowanie mocy takiego kombajnu jest ok. 40% niższe. Oprócz porzeczek próbowałem obrywać także inne owoce. Kombajn sprawdził się także przy zbiorze: agrestu, aronii, wiesiołka dwuletniego. Najnowszym pomysłem jest zastosowanie przyczepy o niskim zawieszeniu za kombajnem, co spowodowało że nie trzeba się niepotrzebnie zatrzymywać na końcach rzędów i przeładowywać za każdym razem skrzynek. W ten sposób można wydłużyć rzędy do około 1000m. Co ciekawe nie spowodowało to zwiększenia promienia skrętu całego agregatu.

W najnowszym moim kombajnie zastosowałem również specjalnie łamaną taśmę i zmniejszyłem średnicę rynny, przez co dokładność zbioru zwiększyła się o kilka procent i można obrywać bardzo małe krzewy np. młoda Titania, Ben Lomond. Wstosunku do agrestu rozwiązanie to spowodowało wzrost dokładności do około 90%.

Obrywanie agrestu

Moje kombajny:

kombajn BZYK-7
2 kombajny
rolka podtrzymujaca
kombajn BZYK-7
wibrator własnej konstrukcji
wibrator z regulowanymi parametrami pracy

Dla tych co wolą ruchome obrazki :-) przygotowałem krótkie filmiki z kombajnem:


Porzeczka czarna na YouTube





Porzeczka czerwona na YouTube

 

Ostanio kombajn znalazł się na wystawie maszyn rolniczych w Boguchwale

Wystawa maszyn

 

Nowy model wibratora z regulowanymi ciężarami. Dzięki tej modyfikacji kombajn może nadawać się zarówno do zbioru malin gdzie potrzebna jest mała amplituda drgań palców jak i do zbioru aronii gdzie potrzebna jest większa amplituda.
Niektórzyy twierdzą że wystarczy zwiększyć lub zmniejszyć obroty ciężarków aby uzyskać ten sam efekt, a to nieprawda. Obrotami możemy sterować tylko częstotliwością drgań (która nie ma znaczenia w tym przypadku) a nie amplitudą.

Mały przeciwciężar = duże drgania
Mały przeciwciężar = duże drgania
Duży przeciwciężar = małe drgania
Duży przeciwciężar = małe drgania

 

Poniżej przykład rurki zmniejszającej szczelinę roboczą kombajnu. Przydatna przy zbiorze bardzo małych krzewów.

Rurka zwężająca szczelinę roboczą
Rurka zwężająca szczelinę roboczą

 

Poniżej przedstawiam tabelkę przedstawiającą parametry pracy otrząsacza jakie powinien mieć przy zbiorze różnych owoców jagodowych. Dane zawarte w tym zestawieniu wynikają z moich długoletnich doświadczeń i eksperymentów.

Rurka zwężająca szczelinę roboczą

 

Nowa wersja regulowanego wibratora oraz daszek z tyłu dla obsługi

Rurka zwężająca szczelinę roboczą
Rurka zwężająca szczelinę roboczą
Rurka zwężająca szczelinę roboczą
 

 

Kazimierz Rejman | Czarna 61, 37-125 Czarna | tel: 17 7715202 | porzeczkomania@poczta.onet.pl