porzeczka czarna, maliny, aronia porzeczka czarna, maliny, aronia

Jak uprawiać porzeczki

Sadzenie Wszystkie sadzonki porzeczek wytwarzam sobie sam (sadzonki kupuję tylko wtedy gdy chcę przetestować jakąś nową odmianę). Wykorzystuję do tego celu międzyrzędzia młodych porzeczek (do 3 lat), albo przeznaczam sobie kawałek pola na posadzenie sztobrów. Sztobrowanie wykonuje końcem września i początkiem października. Do sztobrowania najlepiej używać młodych pędów 1-rocznych (czasami robiłem z 2-letnich). Długie pędy tnę na kawałki po 15cm i wciskam do spulchnionej gleby pod kątem ok. 60o, ponieważ po pierwsze zimowe przymrozki mniej wypychają sztobry z gleby, a po drugie osiadająca gleba przyciska sztobry, dzięki czemu łatwiej się ukorzeniają.

Sadzenie sztobrów
Sztobry na wiosnę
 

Rozstawy rzędów które stosuję są moim zdaniem optymalne do zbioru kombajnowego. Z moich doświadczeń wynika, że szerszy odstęp między krzewami powoduje kładzenie się gałęzi wzdłuż rzędów i spychanie ich przez nagarniacz kombajnu. W wyniku tego część owoców nie jest obrywana. Rozstaw rzędów zależny jest od odmiany i klasy gleby np. titanię na glebach żyznych ze względu na silny wzrost sadzimy minimum 4m, a na piaszczystych można zastosować rozstaw 3,5m. Odległość pierwszego rzędu od granicy pola powinna wynosić minimum 2m. Szerokość uwroci minimum 5m. Maksymalna długość rzędów 400m.

Odmiany Większość mojej plantacji zajmuje "Titania" posadzona w rozstawie: 3,7m pomiędzy rzędami i 0,5m pomiędzy krzewami. Na uwrocia z każdej strony zostawiłem ok. 6m. Mam także wydzielone ok. 0.5 hektara na poletko doświadczalne, z rożnymi odmianami czarnych porzeczek: "Ben Lomond", "Ben Nevis", "Blackdown", "Fertodi", "Roodknop", oraz czerwonych: "Rosetta", "Rondom" na których testuję zbiór maszynowy. Najnowszym moim nabytkiem jest odmiana "Ben Alder", którą dopiero w tym roku posadziłem, więc nie wiem jeszcze jak ona owocuje i czy jest podatna na choroby. W najbliższym czasie chcę przetestować kilka rosyjskich odmian (na pewno umieszczę sprawozdanie z ich obserwacji :-) ). Miałem także odmianę "Ojebyn", ale zrezygnowałem z jej uprawy ponieważ była wrażliwa na choroby: w szczególności na wielkopąkowca.

Pielęgnacja Porzeczka aby dobrze owocowała musi być stale odnawiana (należy usuwać starsze, często wyschnięte i zakażone chorobami pędy).Pędy leżące należy bezwzględnie wyciąć ponieważ przeszkadzają w mechanicznym zbiorze. Można je usuwać ręcznie wycinając je pojedynczo (co jest bardzo czasochłonne), lub stosując odpowiednie urządzenia tzw. "podcinarki". Po 7-8 latach dobrze jest odmłodzić rzędy poprzez całkowite ścięcie wszystkich pędów.


Kazimierz Rejman | Czarna 61, 37-125 Czarna | tel: 17 7715202 | porzeczkomania@poczta.onet.pl